Zarządzanie projektami, zespołem i analiza IT

rozwój produktu

Zajmij się swoim biznesem!

Myślą przewodnią tego wpisu jest to, żeby zająć się tym co przynosi nam pieniądze, a całą resztę oddelegować na zewnątrz.  Opiszę w jaki sposób outsourcing usług może wpłynąć pozytywnie na twoją firmę. Dowiesz się dlaczego nie powinieneś bać się eksportu usług do zewnętrznych firm. Opiszę również skutki robienia wszystkiego samemu. Wszystko poparte przykładami z IT (i nie IT 🙂 ) – jak zawsze.

Miałem krótką przerwę od pisania na blogu, więc krótki/luźny wpis na rozruszanie palców. W związku z tym, przejdę do konkretów. Poniżej znajduje się tabelka kilku typowych sytuacji biznesowych. Opisane przeze mnie przykłady mają szansę rozwoju, której nie wykorzystują efektywnie lub odnotowują regres. Przyczyną jest nie skorzystanie z outsourcingu tylko próba rozwiązania wszystkiego wewnętrznymi zasobami. W ostatniej kolumnie zawarłem alternatywne rozwiązanie, które ma większe szanse na sukces. Pod tabelką znajdują się moje wnioski.

Wyzwanie Błędne działanie
Skutki błędnego działania Rozwiązanie
Software house specjalizuje się w rozwiązaniach web (PHP/HTML/JS –  wyłącznie). Natrafia na dobry kontrakt realizacji projektu Java. Zespół ma znikomą (lub całkowity brak) wiedzy z technologii Java.
Zatrudnia developerów Java. Buduje zespół oraz nowe kompetencje w zespole.
Poprzez brak znajomości technologii dobrany jest niekompetentny zespół.
Ponoszone są koszta związane z rekrutacją nowych pracowników. Ryzyko porażki projektu rośnie przez brak doświadczenia z nową technologią. Brak zgrania zespołu powoduje wydłużenie czasu realizacji tym samym zysk z projektu. Osoby zarządzające muszą poświęcić więcej energii by zorganizować nową „branżę”.
Skorzystanie z firmy zewnętrznej specjalizującej się w Java. Dobranie tańszego podwykonawcy (niż oferuje klient) i zysk z marży wykonania.
Firma zajmująca się doradztwem finansowym, w której rośnie liczba klientów.  Do efektywnej obsługi potrzebny jest system do obsługi klientów online (CRM).
Budowa zespołu IT – programistów i administratorów, którzy zrealizują projekt.
Dobranie niekompetentnego zespołu poprzez brak znajomości branży IT – dodatkowo sprzyja temu fakt, że zazwyczaj na poboczne branże przydzielany jest mniejszy budżet co może skutkować niższymi wynagrodzeniami dla programistów co może przełożyć się na mniejsze kompetencje. Nowy zespół nie ma wsparcia z zakresu IT wewnątrz firmy. Branża finansowa „nie rozumie” świata IT – co prowadzi do sporów i spięć. Firma zamiast zajmować się doradztwem finansowym, musi skupiać się na rozwiązywaniu problemów w zespole IT, uczyć się tej branży tym samym minimalizując efektywność w swoim głównym biznesie.
Skorzystanie z usług firmy IT, która zajmuje się utrzymaniem CRM / aplikacji internetowych. Podpisanie SLA
Mała jednoosobowa kwiaciarnia, która od pewnego czasu ma coraz większy popyt na dowóz zamówionych kwiatów do wskazanej przez klienta lokalizacji.
Rozwożenie kwiatów przez właściciela
Kwiaciarnia jest zamykana na 2h dziennie by była możliwość rozwiezienia kwiatów. Skutkiem jest zmniejszenie liczby zamówień. Właściciel ponosi dodatkowe koszta eksploatacji pojazdu. Właściciel zamiast komponowania bukietów stoi w korku i przybywa mu siwych włosów 😉
Nawiązanie współpracy z lokalnym kurierem

Celowo podałem odmienny ostatni przykład by pokazać, że ten problem występuje w każdej branży. Analizując w/w przykłady możemy zaobserwować sytuację, gdzie narażamy nasz główny biznes (aplikacje web, doradztwo finansowe i sprzedaż kwiatów) zajmując się rzeczami pobocznymi. Na dostosowanie się do nowych czynników tracimy czas (pieniądze), nie zyskując nic w zamian. Stosując „błędne działania” z tabelki łatwiej nam popaść w złą wielozadaniowość (#zlawiel) – co ma ogromny wpływ na naszą wydajność. Kolejnym skutkiem jest spadek jakości naszych usług – kwiaciarz nigdy nie dowiezie kwiatów tak logistycznie szybko i sprawnie jak kurier. Skorzystajmy z rozwiązań ludzi, którzy „poświęcili” swoje życie by być perfekcyjni w – wykonywaniu aplikacji Java, utrzymywaniu CRM lub rozwożeniu przesyłek bo prawdopodobnie nigdy nie będziemy tak dobrzy jak oni. Kwiaciarz na pewno nie chciałby, żeby ludzie chodzili na łąkę zrywać kwiaty i komponować bukiety – lepiej niech skorzystają z usług profesjonalisty (kwiaciarza), który zrobi to za nich.

Outsourcing usług nie jest panaceum. Eksport usług do zewnętrznych firm jest sporym kosztem. Wydaje mi się, że ten koszt jest dużym czynnikiem dlaczego ludzie chcą wszystko robić sami. Należy pamiętać, że często ta oszczędność jest krótkofalowa i pozorna bo mnóstwo czasu traci się na rozwiązywanie problemów, przez które już ktoś przeszedł i je rozwiązał. Czy mając działalność możesz prowadzić sam swoją księgowość? Oczywiście, że możesz. Tylko po co? Koszt księgowej nie jest wysoki a zrzuci z ciebie ciężar odpowiedzialności. Warto pamiętać, żeby do usług eksportowanych na zewnątrz podchodzić z zasadą ograniczonego zaufania.

Podsumowanie

Rób to na czym się znasz i co jest twoim głównym biznesem. Zajmując się pobocznymi rzeczami zwróć uwagę ile czasu kosztuje cię rozwiązywanie problemów, których możesz nie mieć. Robiąc wszystko sam zwiększasz szansę na popadnięcie w złą wielozadaniowość. Outsourcing usług nie jest gwarancją sukcesu, ale zapewni ci mniej problemów do rozwiązania 🙂


Dziękuję, że przeczytałeś ❤️

Pssst... przygotowałem dla Ciebie kilka prezentów - wybierz co Ci się przyda! 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.