Zarządzanie projektami, zespołem i analiza IT

Zarządzanie projektami

O ile podnieść wycenę projektów prowadzonych Scrum?

Pokażę Ci o ile powinieneś podnieść cenę projektu jeśli prowadzisz go Scrumem. Zapraszam do lektury.

Czy Wyceniasz Agile/Scrum i Spotkania Projektowe?

Często w wycenach projektów brakuje miejsca na wycenę procesu wytwarzania oprogramowania – czy to metodyki, czy zwykłych spotkań projektowych.

Przez proces wytwarzania oprogramowania rozumiem „otoczkę”, która jest potrzebna Twojemu zespołowi do produkcji aplikacji. U każdego wygląda to inaczej – jedni zdzwaniają się „co kilka dni” inni bardziej regularnie (np. Scrum). Bez względu na to co robicie, trzeba pamiętać, że to zajmuje czas.

Niestety (i błędnie) wiele osób nie uwzględnia tych elementów w swoich wycenach. Często nawet nie są świadomi jak wiele RBH idzie właśnie na np. Scrum.

Musimy sobie uświadomić, że ktoś finalnie zapłaci za czas jaki poświęcimy na Scrum. Jeśli nie zrobi tego klient, zrobimy to my – z własnej kieszeni. Nie uwzględniając w wycenie Scrum – nie dajemy nawet szansy, żeby klient za to zapłacił.

Najważniejsze co chcę zrobić, to uświadomić Ci, „jak drogi” jest Scrum. Jeśli nie chcesz fakturować za to klienta – to jest OK, ale musisz zdawać sobie sprawę, że pokryjesz te koszta z własnej kieszeni.


Ile czasu zajmuje Agile Scrum?

Na początku wymienię elementy, które wchodzą w skład Scrum:

  • Planowanie sprintu – zazwyczaj 1RBH – 2 RBH;
  • Daily Scrum Meetings – spotkania statusowe, zazwyczaj 10 RBM – 20 RBM;
  • Retrospekcja sprintu – zazwyczaj 1 RBH. Według mnie to najbardziej niedoceniane spotkanie w Scrum. Wiele zespołów robi je niewłaściwie i „od niechcenia”, a według mnie to jedno z ważniejszych wydarzeń w Scrum;
  • Podsumowanie sprintu – zazwyczaj 1 RBH.

Przeprowadzę symulację sprintu dla 4 programistów w 5 dniowym sprint. Pięciodniowy wariant jest chyba najbardziej popularnym.

  • Planowanie = 4 x 2 rbh = 8 RBH  (+ opcjonalnie 2 RBH Scrum Master)
  • DSM = 4 x 0.25 RBH x 4d = 4 RBH (+ opcjonalnie 1 RBH Scrum Master)
  • Retrospekcja = 4 x 1 RBH = 4 RBH (+ opcjonalnie 1 RBH Scrum Master)
  • Podsumowanie = 4 x 1 RBH = 4 RBH (+ opcjonalnie 1 RBH Scrum Master)

Dla tych danych wejściowych koszt 5d sprintu dla 4 programistów  to 20 RBH / 5 d – dodatkowo musisz uwzględnić dodatkowe 5 RBH na pracę Scrum Mastera (jeśli nie jest zewnętrzny).

Finalnie daje to 25 RBH na każde 5 dni pracy zespołu.

Uśredniając, daje to 5 RBH każdego dnia. Praca takim trybem przez 20 dni roboczych (około miesiąca) daje 100 RBH.

W ramach ćwiczenia polecam Ci przeprowadzić te kalkulacje dla 10 dniowego sprintu.

To subiektywna kwestia czy te liczby to dużo czy mało. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z ich istnienia.

Wiele osób często decyduje się na Scrum bo codzienne spotkania projektowe (daily scrum meeting) dają poczucie kontroli (niestety złudne) nad projektem. Nie wystarczy, żeby zespół się zdzwonił, żeby mieć projekt pod kontrolą. Dlatego zastanów się czy Scrum będzie odpowiedni dla Twojego projektu czy kierują Tobą inne pobudki wybierając tą metodykę.Pobierz Excel do Scrum

Przygotowałem dla Ciebie plik Excel, który pomoże Ci w obliczaniu kosztu Scrum, dla Twoich parametrów – liczba programistów, długość sprintu itp.

Szablon Excel do Wyceny Projektów IT


Moje podejście dotyczące wycen jest takie, żebyśmy wycenili wszystkie elementy, których jesteśmy świadomi. Tylko dzięki temu będziemy mieć ramy czasowe projektu pod kontrolą.

Spotykałem się z podejściem, że takie rzeczy jak np. Scrum nie są wyceniane i czas na nie idzie z „bufora bezpieczeństwa”. Uważam to podeście za niewłaściwe – bufor powinien być wykorzystywany na rzeczy, których nie byliśmy w stanie przewidzieć.

Jeśli również jesteś zwolennikiem racjonalnego podejścia wycen projektów IT, jestem przekonany, że mój kurs Dokładna Wycena Projektów IT jest dla Ciebie 🙂

Zwracam w nim uwagę na wiele innych istotnych elementów, które są bardzo często błędnie pomijane w wycenie. Podchodząc do tematu inaczej – wyceniając je jesteśmy w stanie skończyć projekt zgodnie z planem czasowym i budżetowym. Zapoznaj się z agendą i daj sobie pomóc kończyć projekty na czas 🙂

Sprawdź jak mogę Ci pomóc osiągnąć Twoje cele 🎯Dziękuję, że przeczytałeś ❤️

Pssst... przygotowałem dla Ciebie kilka prezentów - wybierz co Ci się przyda! 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.