Zarządzanie projektami, zespołem i analiza IT

update

Podsumowanie 2019 i Plany na 2020

Podsumowanie tego co działo się na blogu w 2019. Piszę też o tym dlaczego w ubiegłym roku nie opublikowałem podsumowania… Jest też o moich planach i trochę prywatnych założeń.

Nie było podsumowania 2018 – dlaczego?

To dla mnie trudny temat. Głównie dlatego, że sam nie wiedziałem co w tym podsumowaniu napisać. Pamiętam, że przysiadałem do pisania go kilka razy i za każdym razem rezygnowałem.

Nie wiedziałem co mam w nim napisać bo sam zastanawiałem się co dalej z blogiem – nie miałem za bardzo pomysłu, w którą stronę mam kierować działania. Miałem coś w rodzaju „kryzysu strategicznego”.

Taka chwila retrospekcji „na spokojnie” (bo nie musiałem jej nigdzie opisywać) pozwoliła mi odkryć pewne rzeczy.

Największym odkryciem było dla mnie to, że nie ma sensu skupiać się nad tym żeby publikować super często (w moim przypadku pierwotne założenia to 1 wpis / tydzień). Nie jestem w stanie dowieźć 52 wartościowych wpisów w ciągu roku. To dla mnie zbyt dużo.

Dlatego też ograniczyłem tą liczbę nowych treści do 10-12 treści rocznie. Zadziałało to na plus bo nie powstają „gnioty”, tylko bardziej przemyślane wpisy. Niestety nadal nie mam tyle czasu na pisanie ile bym chciał, mój backlog kipi w szwach 🙂

Powodów, że nie mam wystarczająco czasu na pisanie jest kilka, głównie to większe zaangażowanie w produkty online (mój pierwszy kurs), moja działalność stricte zawodowa (Fresh Apps) też zanotowała wzrost (wszystkiego) co spowodowało, że bardziej angażowało mnie to czasowo.

Wiem, że wszystko jest enigmatyczne – będę to rozszerzał w kolejnych akapitach.


Kurs: Dokładna Wycena Projektów IT

To się stało. Coś o czym marzyłem od dawna – własny produkt online. Moim pierwszym i wyczekanym produktem jest kurs wyceny projektów IT. Jeśli nie miałeś okazji zapoznać się z agendą wcześniej – zapraszam na stronę domową kursu – WycenaProjektow.pl.

Pomysł zrodził się co prawda już pod koniec 2018 roku, ale to 2019 był rokiem, w którym nastąpiła realizacja kursu i jego sprzedaż.

Niesamowite doświadczenie, bardzo ciekawy sposób dzielenia się wiedzą. Projekt kursu wyceny kończy się dla mnie sukcesem.

Do kursu dołączyło 90 osób! Bardzo dziękuję za zaufanie.

Nie będę rozwodził się więcej nad kursem bo zrobiłem to w godzinnym wywodzie case study tworzenia kursu online.


Webinar

Występowałem publicznie wiele razy, jednak czułem wewnętrzny opór przed robieniem FB Live i Webinarów. Nie wiem skąd to się brało, ale bardzo ciężko było mi się do tego zabrać.

W roku 2019 udało mi się przełamać i zrobić 3 występy live na temat wycen. Czy będą kolejne? Hell yeah. Sugeruję zapisać się do newslettera – wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco.

Z feedbacku, który dostałem po nagraniach od uczestników stwierdzam, że wyszło nieźle. Najbardziej obawiałem się braku zainteresowania webinarem, jednak niesłusznie. Widzowie online byli zaangażowani, padały ciekawe pytania. To naprawdę motywuje.

Zdaję sobie sprawę, że jeszcze wiele do poprawy – wszystko przede mną. W każdym razie w 2020 mam w planach zwiększyć częstotliwość występów live online.


Rebranding wojciszko.com -> WedlugPlanu.pl

Dużo wykonanej pracy, która dla ciebie objawia się tylko zmianą domeny. Tak naprawdę stało się dużo więcej.

Przede wszystkim uświadomiłem sobie, że sam nie jestem w stanie „ogarnąć” wszystkiego co jest związane z blogiem – są mi potrzebne dodatkowe ręce do pracy. Zespół się więc rozwija. To też wpłynęło na zrobienie czegoś w rodzaju marki „Według Planu”. Mam wiele koncepcji i ciekawych projektów, które chciałbym realizować w ramach bloga. Na starej domenie wojciszko.com byłoby to nieintuicyjnie.

Z feedbacku, który od Was dostaje to nazwa WedlugPlanu.pl spodobało Wam się. Myślę, że lepiej oddaje tematykę bloga bo porady, z którymi się z tobą dzielę są „ever green”, ponadczasowe – przy odrobienie kreatywności można je przenieść do każdej branży. Według Planu to właśnie wyraża.


Grupa na Facebooku – Zarządzanie Projektami i Analiza

Grupa istnieje już od dłuższego czasu, jednak w tym roku postanowiłem się nią zaopiekować. Grupa jest w trakcie rozkręcania, jest w niej prawie 200 osób i wciąż rośnie.

Warte uwagi na pewno jest to, że grupa jest typu „Social learning” – czyli skupia się na tym, żeby uczyć się (zarządzania projektami, analizy) online. Wygląda to tak, że stale rozbudowujemy działy tematyczne o wartościowe treści i porady.

Dzięki temu możesz w prosty sposób wyszukiwać treści na temat, który cię interesuje – zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, komunikacja, analiza, wyceny, strategie itp itd.

Jestem pewien, że warto być w tej grupie. Dlatego jeśli jeszcze cie tam nie ma – to zapraszam serdecznie.


@Wedlug.Planu na Instagramie

Rzecz, która wyszła całkiem przypadkiem. Nie ukrywam, że jestem tam „świeżakiem”. Brakowało mi takiego miejsca po naturalnej śmierci snapchata.
Do rzeczy – forma krótkich filmików tzw. „insta story” przypadła mi do gustu, wcześniej byłem tylko konsumentem tego typu treści.

Patrząc na statystyki duża część z Was ma konto na IG więc postanowiłem wyjść na przeciw i wrzucać tam rzeczy, które uważam, że są warte uwagi ale są np zbyt krótkie żeby wrzucić je na FB lub bloga. Instagram będzie idealnym miejscem na takie treści.

Jak często będę tam publikował? Nie wiem. Mam w notatkach rozpisane trochę materiałów na instagram. Na pewno w 2020 zobaczysz kilka wartościowych sesji instastory na tematy: analizy, wycen, zarządzania projektami i biznesu IT. Warto? Jasne, że tak.

Kilka „sesji” jest już dostępnych na moim profilu IG jako higlights/wyróżnione – zapraszam!

Jeśli jeszcze mnie nie śledzisz to zapraszam – Instagram.com/wedlug.planu.


Plany na przyszłość

Główną gałęzią, w którą będę inwestował swój czas przeznaczony na rozwój bloga to stworzenie nowego produktu online.

Coraz bardziej interesuje mnie budowanie przychodów pasywnych (to czy produkty online są produktem pasywnym to temat na dłuższą dyskusję).

W każdym razie bardzo spodobało to w jaki sposób można dzielić się wiedzą np. za pomocą kursów.

Temat jakim chcę się zająć to tworzenie dokumentacji. Z tego co zauważam wiele osób ma problem z przygotowaniem dobrej dokumentacji do projektu.

Nie wiadomo co ma się w niej znaleźć, nie wiadomo jak dokumentacja ma wyglądać. Nie wiadomo jak opisać to co myślimy, żeby było zrozumiałe dla zespołu.

Sam przerabiałem te problemy i mam szereg wskazówek jak tworzyć dokumenty, które są aktualne, jednoznaczne i zrozumiałe dla innych.

Aktualnie buduję obraz tego co sprawia największą trudność podczas tworzenia dokumentacji. Bardzo pomożesz mi odpowiadając na kilka pytań w ankiecie (zajmie ci to 30-45 sekund).

==> Ankieta <==

W zamian za uzupełnienie odezwę się do ciebie z najkorzystniejszą ofertą 🙂


Przebudowałem życie

Kilka lat temu nakreśliłem sobie wizję tego, jak chciałbym żeby wyglądał mój idealny dzień.

Ile powinno być w nim pracy, jakiego rodzaju pracy. Ile czasu dla rodziny, ile na sport itp itd.

Konsekwentnie dążą do spełnienia tej wizji od kilku lat. Ten rok 2019 był dla mnie przełomowy jeśli chodzi o to.

Po pierwsze w Fresh Apps zaczęło być dla mnie bardziej niż ja dla firmy. Różnica drobna, ale znaczna. Nie chcę dzielić się szczegółami, ale zanotowaliśmy wzrost „we wszystkim”.

To i wiele innych elementów pozwoliło mi bardziej skupić się na rzeczach, które sprawiają mi przyjemność (więcej rzeczy koncepcyjnych, mniej strategicznych).

Skutek jest taki, że mam w harmonogramie zagospodarowany czas na rozwój bloga. Dotychczas robiłem to z tzw. „doskoku”. Co było wyniszczające, bo obowiązków zawodowych miałem dostatek.

Wierze w to, że świeżość przełoży się na więcej wartościowych treści dla ciebie.

Mocno chodzi mi po głowie powrót do mojego YouTube. Przez ostatni rok, dwa nie publikowałem nowych filmów. Przyczyną było to, że przygotowanie do nagrania, obróbka wideo, montaż zajmują więcej czasu niż napisanie wpisu na bloga. Teraz mam nadzieję, że tendencje się obrócą.

Jest końcówka roku więc prawdopodobnie planowanie 2020 masz już za sobą, ale jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś polecam ci rzucić okiem na ten wpis: Jak planować „z głową”?

Do zobaczenia w internetach lub prawdziwym świecie. Dobrego 2020!


Dziękuję, że przeczytałeś ❤️

Pssst... przygotowałem dla Ciebie kilka prezentów - wybierz co Ci się przyda! 👍

Jeden komentarz do “Podsumowanie 2019 i Plany na 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.