Zarządzanie projektami, zespołem i analiza IT

Zarządzanie projektami

Scrum nie działa!

W tym wpisie poruszę kwestię tego, czy możemy stwierdzić, że dana metodyka/metodologia działa lub nie. Dowiesz się dlaczego robiąc niewłaściwe rzeczy poprawnie oraz właściwe rzeczy niepoprawnie możesz nie osiągnąć zamierzonego celu. Jeśli poprzednie zdanie jest dla ciebie „masłem maślanym” tym bardziej zachęcam do przeczytania wpisu by zrozumieć temat doboru metod i ich właściwego użycia. Zapraszam do lektury!

Scrum nie działa!

W prowokacyjnym tytule rozdziału podałem przykład Scrum’u. W miejsce Scrum można wstawić dowolnie inny wyraz określający metodykę lub metodologię. Często spotykam się ze śmiałymi opiniami w stylu „xyz nie działa!” lub co gorsza: „xyz jest złe!”. Osoby te, mają taką opinię ponieważ nie sprawdziła się w ich indywidualnych przypadkach. Dodanie w zdaniu „w konkretnym/indywidualnym przypadku/projekcie” zmienia diametralnie postać rzeczy i wprowadza nas na prawidłowy tok myślenia.

Prince2/Agile/Scrum/Kanban/Łańcuch krytyczny (wybierz dowolne) – działają. Jeżeli któraś z metodyk/metodologii nie sprawdziła się w twoim przypadku, przyczyny mogą być dwie:

  1. niewłaściwie dobrany sposób rozwiązania problemu
  2. niewłaściwie użyty sposób rozwiązania

Żeby projekt zakończył się sukcesem musimy robić właściwe rzeczy we właściwy sposób. Nasz przykładowy Scrum, nie zadziałał ponieważ:

  • źle dobrałeś metodykę. Być może zakres był stały i powinieneś zdecydować się na np. łańcuch krytyczny.
  • źle prowadziłeś spotkania scrumowe. Pomijałeś retrospekcję lub podsumowania sprintów. W projekcie byłeś zarówno PM jak i scrum masterem. Spotkania kończyły się licznymi dygresjami i nie były omawiane istotne kwestie. Wnioskiem jest to, że niepoprawnie zastosowałeś metodykę.

W takiej kombinacji Scrum nie miał prawa zadziałać. To co mam na myśli doskonale obrazuje slide z prezentacji, widoczny poniżej.

slide

Slide mówi o sukcesie projektu – ważny problem, musi mieć dobrane właściwe rozwiązanie. Musimy je (dobre rozwiązanie) właściwie wdrożyć.

Podsumowanie

Metodyki i metodologie z założenia działają. Jeśli projekt odniósł porażkę, zróbmy retrospekcję i przeanalizujmy błędy. Powodem jest jedna z dwóch przyczyn: 1) źle dobrany sposób rozwiązania, 2) błędnie zastosowane rozwiązanie. Nie zakładajmy, że jeśli coś sprawdza się w innych projektach, na pewno sprawdzi się w twoim – dobierajmy metody rozwiązywania problemów indywidualnie. Jednocześnie bazując na schematach, które pomagają w ogólny sposób dobrać metodę rozwiązania problemu.
Nie mówmy, że „młotek jest zły” jeśli będziemy wbijać gwoździe trzonkiem lub, że warzywa nie są zdrowe jeśli będziemy je wcierać w skórę.


Dziękuję, że przeczytałeś ❤️

Pssst... przygotowałem dla Ciebie kilka prezentów - wybierz co Ci się przyda! 👍

5 komentarzy do “Scrum nie działa!

  • Od wielu lat słyszę , to nie działa to u nas się nie sprawdza (wina zewnętrzna) choc wolal bym slyszeć , jeszcze nie potrafimy zrobić / wykorzystać. Często wynika to z niskiej wiedzy (formuluje się poglądy o danej metodyce, z pozycji paru różnych artykułów (niestety często powierzchownych). Profesjonalna wiedza przede wszystkim uzmysławia warunki stosowania jakiejś metodyki, narzędzia czy framworku. Nie ma co się rozwodzić czy lyżka jest lepsza od widelca, nie pytając do czego będzie stosowana (do jakiej klasy problemów w jakim otoczeniu). Tak więc mamy .Xxx…( tu wpisać właściwą metodykę tylko z nazwy). Scrum i inne agile’owe frameworki powstały z myslą sytuacji (dymamicznie zmieniającego sie otoczenia) polegajacego na przyrostowym budowaniu produkktu wokół najwazniejszych wymogów wybranych przez klienta (wybranych user story) w technologii sprintu z obowiazkiem udostepnienia (def ukończenia sprintu). To tylko maksymalny skrót. Zaś jeżeli mamy dobrze zdeginiowany produkty projektu (projekt jest , rozległy ) wtedy stosowanie dobrej metodyki jak PRINCE 2 jest uzasadnione. Pytanie jednak brzmi : czy stosując myslenie TOC możemy wzbogacić inne rozwiązania. Dla przykładu w zarządzaniu produkcją TOC nie rozwiązuje wiele problemów (może go mocno wzbogacić metodyka lean managment, six sigma), twoorząc nowa jakość: jak jest z projektami?

    Odpowiedz
    • Komentarz trafiony w punkt.
      Znam środowisko, gdzie PM zrezygnował ze wszystkich spotkań scrumowych po czym stwierdził „Scrum nie działa”. Wniosek niestety nie brzmiał „Scrum nie sprawdził się w tym projekcie” lub „nie potrafię prowadzić projektu scrum”. Łatwiej zawsze zrzucić winę na coś innego.

      Odpowiadając na pytanie „czy stosując myślenie ToC możemy wzbogacić inne rozwiązania?” – według mnie zdecydowanie TAK. Wtedy powstaje dużo odnóg od PRINCE2 i innych metodyk, które sprawdzają się lepiej niż standardowy PRINCE2, jednak w węższej grupie projektów 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.