Zarządzanie projektami, zespołem i analiza IT

update

Podsumowanie pierwszej polowy 2017 – Q1, Q2

Czas na podsumowanie pierwszej połowy 2017. W tym wpisie zawarłem statystyki na temat tego półrocza. Znajdziesz to, co udało mi się zrealizować i to co nie do końca poszło po mojej myśli – czyli tegoroczne porażki. Opisałem również swoje plany na dwa najbliższe kwartały, czyli to co chcę osiągnąć do końca 2017.


Statystyki

Na pierwszy ogień pójdą liczby. W tej połowie roku zrealizowałem 25 treści – w tym 13 wpisów 12 filmów na YouTube. Dla porównania: przez ubiegły rok – (12 miesięcy) wyprodukowałem 20 treści. Filmy, które nagrałem mają łączną długość 75 minut 26 sekund – czyli ponad godzinę 🙂 Jeśli chodzi o tematykę treści, to wygląda ona tak: 12% rozwój produktu20% analiza i 68% było o zarządzaniu projektami.

Poniżej przedstawiam pięć najpopularniejszych treści z tego roku:

  1. Zlecenie na „prostą stronkę” – 10 minut roboty
  2. Czy kary na programistach opóźniają twój projekt?
  3. Moje błędy podczas zarządzania projektami – nadgorliwość
  4. Jak (dokładniej) wyceniać zadania?
  5. Jakie polecam książki o zarządzaniu projektami?

Jeśli chodzi o statystyki w social media – jestem zadowolony. Like na Facebook przyrosły o 222%, subskrypcje na YouTube o 696%. Jeśli chodzi o YouTube to nie jest to tak imponujące jak wygląda – mój kanał wystartował pod koniec roku kiedy miałem kilkadziesiąt subskrypcji – stąd prawie 700%. Realne zestawienie YouTube będzie pewnie pod koniec roku.


✅ Co się udało?

Najbardziej jestem zadowolony, że udaje mi się utrzymywać pewne nawyki, które sobie założyłem. Są to m.in.:

1 treść tygodniowo przez 21 tygodni!

Pod koniec lutego postanowiłem zwiększyć częstotliwość publikowanych treści. Wcześniej robiłem to nieregularnie. Aktualnie publikuję jedną treść tygodniowo – filmik lub wpis na blogu, trwam w tym od 21 tygodni i nie zapowiada się by to uległo zmianie. Wprowadziłem też małą retrospekcję miesiąca – moje własne podsumowanie na temat tego co udało się w danym miesiącu, a co się nie udało. W czwartek robię tzw „flashback”, czyli publikuję ponownie jedną (wybraną przeze mnie subiektywnie) treść, którą uważam za najciekawszą 🙂

moje prelekcje

W tym roku zacząłem również występować publicznie na konferencjach. Wystąpiłem 4 razy z tematami związanymi z zarządzaniem projektami i startupami.

budżet firmowy i domowy

Udaje mi się również sukcesywnie realizować założenia z końcówki zeszłego roku – prowadzenie budżetu domowego. Czuję, że mam dużą większą kontrolę nad finansami domowymi i firmowymi.

wedlugplanu.pl 2.0

Kilka tygodni temu udały mi się (planowane od dawna) przenosiny na własną instancję WordPressa na moim hostingu. W końcu mam większą kontrolę nad swoim blogiem. W związku z tym zmieniłem layout, teraz treści są bardziej przystępne. Podpiąłem również nowy certyfikat SSL i dodałem zakładkę współpraca. Udało mi się też „ogarnąć” newsletter – czyli przejście z WordPressowego na inny system, w którym mam więcej kontroli w tym co się dzieje. BTW, gdybyś chciał się dopisać – znajdziesz to na górze strony w prawej kolumnie. High five!

Podlasie.dev

W moich okolicach brakowało spotkań/konferencji IT – postanowiłem więc wraz ze znajomym stworzyć cykl spotkań poświęcony IT. Robocza nazwa to Podlasie.dev, spotkania organizujemy w Siedlcach i Białej Podlaskiej – jeśli jesteś z okolic serdecznie zapraszam. W pierwszej połowie 2017 (od końca marca) udało nam się zorganizować 4 spotkania, nawiązać współpracę z kilkoma firmami IT.

software house

W tym półroczu rozpocząłem współpracę polegającą na zaangażowaniu dodatkowych zasobów do obsługi klienta. Pierwszy, najtrudniejszy krok do rozwijania software house jest już za mną – trzymajcie kciuki!

nowa pasja

Kilkanaście miesięcy temu postanowiłem sobie próbować jednej nowej rzeczy w każdej połowie roku. Wcześniej zaraziłem się trenowaniem boksu, w tej połowie roku było to wędkowanie. Każdą wolną chwilę staram się spędzać w naturze, nad wodą (przede wszystkim z dala od komputera) – co myślę, że jest największą zaletą, co jeśli chodzi o samo łowienie ryb to na razie bez większych sukcesów 🙂

featuring

Mój artykuł został opublikowany na mamstartup.pl – Pisałem o tym, jak kierownicy projektu nadużywają Scrum.


❌ co się NIE udało?

Zdecydowanie trudniejszy akapit do napisania w porównaniu z poprzednimi – jednak równie ważny.

Książka

Tak jak pisałem w podsumowaniu poprzedniego roku – były plany na napisanie ebooka o zarządzaniu projektami. Jednak wszystko padło w zalążku – po przygotowaniu spisu treści, napisaniu kilku rozdziałów postanowiłem wstrzymać ten projekt. Pozycja napisania książki jest u mnie na liście „TODO before I die” – więc na pewno wskrzeszę ten projekt. Powód wstrzymania projektu jest prozaiczny – brak czasu. Źle oszacowałem swoją dostępność dla tego projektu – nie byłbym w stanie dostarczyć książki w takiej formie jakiej bym chciał więc postanowiłem wstrzymać projekt. Uważam to za dobrą decyzję, jednak przez poprzednią publiczną deklarację tego, że to zrobię – nie czuję się z tym dobrze, dlatego właśnie opisałem to w sekcji porażek.

DevTalk

Słuchałem i znałem podcast Maćka na długo przed założeniem bloga, podczas słuchania zawsze sobie myślałem: „fajnie byłoby kiedyś wystąpić w jakimś podcascie technologicznym”. No i stało się – na początku tego roku ukazał się odcinek 47 DevTalk, którego byłem gościem – rozmawialiśmy o trudnej działce (a jednej z moich ulubionych) czyli wycenie projektów IT. Opowiedziałem w bardzo nieciekawy sposób o ciekawych rzeczach – uważam swój występ za nieudany. Brawo dla Maćka, bo robił co mógł żeby uratować podcast. Powodem było to, że chyba chciałem „za bardzo” – przez co wkradł się stres, a dalej już efekt kuli śniegowej. Nagrywanie DevTalk nastąpiło przed moimi filmikami na YouTube – to było m.in. katalizatorem by zacząć prowadzić YouTube w celu „przełamania się”/”obycia” z przemawianiem.

Snapchat

Snapchat – bardzo fajne miejsce 🙂 Byłem tam dość aktywny w zeszłym roku – jednak w tym zaniedbałem swoje konto. Miałem w planach nagrywać treści równolegle na YouTube/Snapchat – jednak nie wyszło. Raz na jakiś czas wpadnę na Snapchat – opowiem o tym co aktualnie u mnie / czym się zajmuje, ale jest to zdecydowanie zbyt rzadko względem tego co zakładałem.


Jakie plany na Q3 i Q4?

Żeby móc zrobić podsumowanie drugiego półrocza pod koniec grudnia – najpierw trzeba mieć plany, by wiedzieć czy udało się osiągnąć zakładane wcześniej wskaźniki.

Na pewno chcę utrzymać regularność tworzenia treści – minimum 1 treść tygodniowo w postaci filmiku lub wpisu. Wychodzi na to, że do końca roku stworzę minimum 25 treści.

Produktywność… zauważyłem ile czasu ucieka mi przez palce – chcę to zmienić. Zacząłem nad tym pracować kilka tygodni temu i już zauważam pierwsze efekty. Jakiś czas temu zacząłem planować długoterminowo (na rok, dwa, pięć w przód) – w grudniu rozliczę się z tego czy udało mi się zrealizować założenia projektów zawodowych i prywatnych na ten rok. M.in. zbyt długo odkładam kupno motoru zasłaniając się brakiem czasu 🙂

Projekt Estee.me ostatnimi czasy nie był intensywnie rozwijany. Chcę to zmienić – jest kupa pomysłów do realizacji. Wiem że,  trochę enigmatycznie o tym piszę, ale to celowe. Nie chcę zrobić fall start. 🙂

Podsumowanie

Tak więc jak widać – kilka rzeczy wyszło, kilka nie wyszło. Taka retrospekcja jest potrzebna, bo zauważając błędy możemy wyciągnąć z nich lekcje. Bez planowania i retrospekcji biegniemy przed siebie z zamkniętymi oczami.


Dziękuję, że przeczytałeś ❤️

Pssst... przygotowałem dla Ciebie kilka prezentów - wybierz co Ci się przyda! 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.