Moje 10 talentów – Test Gallupa

Do zrobienia testu Gallupa przymierzałem się już dobrych kilka lat. Dodatkowo zmotywowało mnie do tego story Andrzeja Krzywdy.

Na początku podchodziłem do tego jak do horoskopów/wróżb. Czyli, że niezależnie od tego co wyjdzie da się dopasować do nas bo szukamy wzorców.

Jednak z testem Gallupa jest inaczej. Podobno wielokrotne rozwiązanie testy daje conajmniej zbliżone wyniki. Ja sam po zrobieniu testu mam ciekawe wnioski odnośnie siebie – z którymi się z tobą podzielę.

Przed rozwiązaniem testu – znałem mniej więcej jakie są talenty i starałem się sam siebie sklasyfikować. (Ku mojemu zaskoczeniu) niektóre z talentów, które mam myślałem, że mam wysoko… mam rzeczywiście nisko. I odwrotnie – te, które myślałem, że mam nisko, mam wysoko 🙂

Jest to o tyle ciekawe, że jak zastanowiłem się nad tym głębiej to ma to sens, bo w moim przypadku połączenie np dwóch talentów daje efekt innego talentu.

Wykonanie takiego testu to super, sprawa. Dużo mi powiedziało na temat tego w jaki sposób działam i dlaczego akurat tak, a nie inaczej jest mi wygodnie.


1. Futuristic (wizjoner)

To mój pierwszy talent. Nie będę was zanudzał definicją, odeślę was do słownika talentów, który stworzył Dominik Juszczyk na swoim blogu.

U mnie wizjoner objawia się ciągłym prognozowaniem i przewidywaniem. Ciekawie mi się to zgrywa z pozostałymi talentami, ale o tym później.

Zdałem sobie sprawę, że zajawka do wycen wzięła się właśnie z tego talentu. Wyceny to nic innego jak przewidywanie przyszłości. Żeby coś wycenić musimy wiedzieć co trzeba zrobić (trzeba to przewidzieć/prognozować), a później coś założyć. To życie w przyszłości.

Wielokrotnie sam łapałem się na tym, że żyję przyszłością. Mój „default” myślowy jest na temat tego co się zdarzy i co chciałbym, żeby się zdarzyło.

Trudno mi żyć w teraźniejszości (chyba bym chciał to wyśrodkować). Starałem się wielokrotnie stosując różnego rodzaju mindfulness/metydacje, ale nie za wiele to pomogło 🙂

W życiu zawodowym ten talent objawia mi się bardzo mocno. Uważam, że całość naszych działań składa się z poszczególnych małych kroków. Jeśli ktoś z mojego zespołu podejmuje ten „mały krok” – jestem w stanie przewidzieć jego konsekwencję (plusy i minusy) w perspektywie czasu. Potrafię również przemnożyć ten krok przez skalę.

Dzięki temu jestem w stanie już na początkowym etapie udusić akcję, która przyspożyłaby mi problemy w przyszłości. Jestem w stanie też (dzięki innym talentom) wybrać alternatywę/optymalne rozwiązanie.

„Wkładając” zespół na tory, które wyznaczam nie wpędzamy się w tak zwany „kozi ruch”.


2. Individualization (indywidualizacja)

Przeczytaj o indywidualizacji u Dominika na blogu – nie będę powtarzał tutaj definicji.

Ten talent najbardziej objawia się w dopasowaniu programistów do projektów. Zanim zrobiłem test długo zastanawiałem się skąd wynika to, że jestem w stanie zrobić „dobry match”.

Przez bardzo długi czas nie potrafiłem tego nazwać, ale kilkukrotnie pisałem o tej umiejętności m.in. w tym jak lepiej zarządzać zespołem.

W moim przypadku ten talent przejawia się również w dopasowaniu ról projektowych w taki sposób by w perspektywie czasu odpowiednie zadania „siadły osobom” i całość działała stabilnie i każdy się czuł komfortowo.


3. Achiever (osiąganie)

Definicja Achivera u Dominika.

To jest talent, któremu najwięcej zawdzięczam umiejętność „dowożenia”. Od zawsze motywowało mnie zamykanie tematów w maksymalnie higieniczny sposób.

Ten talent dobrze współpracuje z Dyscypliną (którą mam na miejscu 6, czyli też wysoko).

Prawdopodobnie Achiever pozwala mi przekłuwać na czyny rzeczy, które robię jako Futuristic (wizjoner).

U mnie Achiver mocno idzie w higienę pracy. Uwielbiam mieć jasno, przejrzyście rozpisane nad czym pracuje. Nie boję się wykonać dodatkową pracę żeby uzyskać np porządek w zadaniach.

Uważam, że przejrzysta lista TODO jest bardzo ważna. FYI: od zawsze działem zasadą Inbox 0 – nawet zanim dowiedziałem się, że ona istnieje i jest to ogólnie znany nurt.

Żeby nie było zbyt kolorowo w moim przypadku Achiever ma też ciemne strony, z którymi walczę.

Pisałem o tym m.in. poruszając temat nadgorliwości w zarządzaniu.


4. Learner (uczenie się)

Definicja Learnera u Dominika.

Od zawsze lubiłem uczyć się nowych rzeczy, poznawać różne kąty widzenia na problem.

Też uważam, że jestem w stanie uczyć się szybko (ale niestety tylko tego co mnie ciekawi). Pisałem o tym w swojej historii, w jakiej „dupie” okazało się, że jestem tuż przed maturą.

Utwierdziło mnie to w tym, gdy czytałem książkę Radka Kotarskiego – „Włam się do mózgu”. To wiele z tych technik używałem nawet nieświadomie.

Od zawsze miałem tak, że jak się w coś wkręciłem to bardzo szybko uczyłem się danej rzeczy. Do dziś żałuję że nie wkręciłem się w czasach szkolnych w żaden przedmiot 😉

Myślę, że ciemną stroną Learnera w moim przypadku jest połączenie jej z Achieverem. Często przez to, że chcę osiągnąć dany cel i jednocześnie wiem jak się nauczyć go osiągać sprawia, że ciężko mi odpuścić problem i zastanawiam się nad jego rozwiązaniem.

Zdarza się (z czym walczę), żeby zaakceptować, że są problemy, których nie rozwiążę „teraz”, a związana z tym presja bywa destrukcyjna 🙂 Każdy ma swoje demony!


5. Analytical (analityk)

Definicja Analytical u Dominika.

Jak przeczytałem definicję talentu analityka, to jakbym czytał swoją biografię. Podpisuję się pod wszystkim!

U mnie talent analityka objawia się głównie tym, że zawsze chcę dociec do przyczyny, kiedy inni byliby usatysfakcjonowani objawami.

To często pozwala mi naprawić problem „u źródła”, zamiast borykać się z objawami problemu.

Podejrzewam też, że ze względu na talent analityka nie zadowalają mnie odpowiedzi w stylu: „zaraz”, „wkrótce”, „później”. Nie mam pojęcia ile trwa zaraz, a jakiego dnia jest później. Uwielbiam precyzyjną komunikację.

Ten talent objawia się też tym, że najlepiej przemawiają do mnie wykresy. Sam często szukam badań na „różne dziwne rzeczy”. Na studiach bardzo lubiłem statystykę, to chyba pozwalało mi różnymi rozkładami matematycznymi analizować fakty.


Pozostałe talenty top 10

Tak jak wcześniej opisywałem pierwsze 5 talentów to:

 • Wizjoner (Futuristic)
 • Indywidualizacja (Individualization)
 • Osiąganie (Achiever)
 • Learner (uczenie się)
 • Analytical (analityk)

Kolejne to:

6. Dyscyplina (Discipline) – uwielbiam wprowadzać rutyny działań i się ich trzymać. Jak wspominałem to ciekawie się uzupełnia z Achieverem). Powstaje efekt „ciągłego i przewidywalnego osiągania celów”.

7. Bliskość (Relator)

8. Rywalizacja (Competition) – z Achiverem daje ciekawe połączenie.

9. Naprawianie (Restorative) – dobrze komponuje mi się z Analytical i Learner.

10. Intelekt (Intellection) – współgra u mnie z Learnerem, Discipline, Restorative.


Kim nie jestem?

Też analizując top 5 talentów, według mnie warto rzucić okiem jakie talenty mamy nisko, żebyśmy lepiej zrozumieli nasze mocne strony.

Ja mam na ostatnim miejscu Elastyczność. Na początku byłem zaskoczony, ale udało mi się to rozgryźć.

Nie lubię spontaniczności, zawsze dążę do tego aby procesy były przewidywalne (a to właśnie odwrotność elastyczności). Byłem zdziwiony, że mam ją nisko bo lubię różnego rodzaju zmiany, aktualizacje, nowe informacje – ale tutaj z kolei wkraczał u mnie Learner. Miałem chęć do zmian ze względu na chęć ich nauki niż samo wdrożenie. Ciekawy fakt.

Również mam nisko komunikację – też na początku byłem zaskoczony. W Analytical pisałem, że lubię precyzyjną komunikację. To też rozgryzłem.

Dzieje się tak bo mam rzeczywiście problem, żeby ubrać w słowa swoje myśli. Często zastanawiam się „od czego muszę zacząć żeby coś wyjaśnić?”.

Dlatego właśnie forma wideo nie jest dla mnie naturalna, bo tam trzeba w real time ubierać w słowa co się myśli, a na wideo ja potrzebuję dubli.

Dlatego dobrze odnajduję się w formie pisemnej bo mam czas na zastanowienie się, zebranie wszystkiego w logiczny ciąg i napisanie.

Dlatego pewnie też uwielbiam pracę zdalną, gdzie pracujemy asynchronicznie zostawiając sobie „notatki” właśnie w formie tekstowej.


Podsumowanie

Bardzo dużo dało mi rozwiązanie testu Gallupa. Uważam, że znałem siebie dość dobrze więc nie poznałem siebie lepiej, ale udało mi się ZROZUMIEĆ siebie.

Czyli dlaczego lubię tak, a nie inaczej. Dlaczego działam w taki sposób, a nie inny.

Jeśli to czytasz to daj znać jakie masz top5 talentów, jeśli nie – to w sytuacji gdy masz ok. 40m polecam zrobić test Gallupa.


Dziękuję, że przeczytałeś ❤️

Pssst... przygotowałem dla Ciebie kilka prezentów - wybierz co Ci się przyda! 👍

4 komentarze do “Moje 10 talentów – Test Gallupa

 • 9 września 2021 o 22:10
  Permalink

  U mnie też TOP1 to futuristic 🙂 Podrzucę pewną praktykę, którą osobiście stosuję, aby dać ujście mojemu bujaniu w obłokach. Otóż co kilka dni spisuję sobie w osobnym notatniku wszystkie pomysły, wizje, innowacje, prognozy i tym podobne rzeczy które mi przyjdą do głowy i są daleko osadzone w przyszłości. Dzięki temu wyrzucam to „z pamięci”, mam tymczasową zajawkę z podumania sobie i łatwiej mi wrócić do bieżących spraw, które są pilniejsze 🙂 Polecam 🙂

  Odpowiedz
 • 16 września 2021 o 20:42
  Permalink

  Może dlatego, że masz achievera i dopiero dowożenie tematów daje Ci ulgę 🙂 U mnie samo bujanie w obłokach daje satysfkację 😉 Moje TOP5 to 1. Wizjoner 2. Uczenie się 3. Zbieranie 4. Analityk 5. Ukierunkowanie, więc w sumie 3 z 5 nam się pokrywają.

  Odpowiedz
 • 21 stycznia 2022 o 18:36
  Permalink

  Kłaniam się z prawie samymi talentami 🙂
  1. Osiąganie
  2. Ukierunkowanie
  3. Zbieranie
  4. Wizjoner
  5. Uczenie się

  Analityka mam na 6 miejscu 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.