Zarządzanie projektami, zespołem i analiza IT

update

Dlaczego prowadzę bloga?

Blog prowadzę już ponad 4 lata. Ten wpis powinien się ukazać zdecydowanie wcześniej – jednak dopiero teraz klaruje mi się w głowie moja misja. Poniżej przeczytasz o tym dlaczego piszę bloga i co przyświeca mi w myśli tworząc wpisy dla Ciebie.


Gdy Byłem Programistą Opóźniałem Zadania…

Gdy zaczynałem swoją przygodę z IT jako programista uczestniczyłem w wielu projektach. Niektóre z nich z góry były skazane na porażkę. Wtedy jeszcze nie rozumiałem dlaczego. Wielokrotnie bywało, że zadanie, które szacowałem na 5h… zajmowało 40h… – nie miałem pojęcia z czego to może wynikać. Mimo znajomości technologii, zadania się opóźniały. Nie byłem w tym sam – podobne rzeczy zdarzały się moim kolegom programistom. Myślałem, że tak po prostu musi być. Zadania się opóźniają i nic się z tym nie da zrobić.

później uczestniczyłem w projektach bardziej zarządczo – jako team leader lub manager.


Gdy Byłem Managerem Nie Dowoziłem Na Czas…

Pamiętam swój pierwszy projekt, który prowadziłem. Opóźnił się o kilkanaście tygodni. Podejrzewam również, że zespół nie wspomina mnie zbyt dobrze. Nie potrafiłem zarządzać zmianą w projekcie. Ciągle przychodził nowy zakres, który akceptowałem. Podczas robienia projektów z zespołu odczuwał dużo stresu. Nie wiedziałem skąd biorą się moje problemy, ani jak je rozwiązać.

Początki były naprawdę trudne. Pamiętam też, że nie raz i nie dwa po skończonym projekcie przychodził czas na jego podsumowanie. Wychodziło, że do projektu musieliśmy finalnie dołożyć (budżet był przekroczony). Takie projekty to żyła złota :D!

Często miałem też uczucie „kręcenia kołami w miejscu„. Wszyscy pracowaliśmy na 100%, mimo to nie robiliśmy postępu w projekcie. Zadawałem sobie pytanie: „jak to możliwe?”. Niestety nie uzyskiwałem wtedy odpowiedzi :- )


Uczyłem Się Ze Złych Miejsc

Nie wiedziałem gdzie szukać informacji. Przerabiałem książki typu „wademecum zarządzania projektami”, „biblia zarządzania projektami” i tym podobne. Były przeładowane teoretyczną, akademicką wiedzą, która wydawała mi się oderwana od rzeczywistości i moich problemów. To co czytałem, nie miało przełożenia na rzeczywistość, było jedynie teoretyzowaniem.

Być może trafiałem na złe książki, być może nie potrafiłem z nich skorzystać. Czytając maile od Was zauważam, że wiele osób ma podobny problem co ja.


Co Mogło By Mi Wtedy Pomóc?

Pomyślałem sobie, że najwięcej korzyści miałbym gdybym uczył się fachu z prostych notatek. Takich, gdzie o rozwiązaniu dowiaduje się po kilku minutach czytania, nie po 300 stronach. Chodziły mi po głowie notatki praktyków, coś w rodzaju – Pytania & OdpowiedziProblemy & Rozwiązaniawiedza w pigułce. Bez zbędnych ozdobników.

Szczerze mówiąc trudno mi było znaleźć takie notatki – szukałem blogów tematycznych, na większości z nich wpisy były pisane w stylu książki – czysto teoretycznie i zawiłym językiem bez odniesienia do realiów projektowych. Po przeczytaniu czułem się jakbym przerobił podręcznik szkolny, a moje problemy nadal nie były rozwiązane.


Dlaczego Powstał Blog?

Właśnie dlatego założyłem blog. Po części przez frustracje, że sam nie mogłem znaleźć przydatnych informacji w internecie. Te, które znajdowałem nie były napisane w sposób przyjazny. Dlatego stworzyłem blog – żeby stworzyć takie miejsce, jakiego mi brakowało.

Tworzyć wpisy, które są na konkretny temat (nie tylko teoretyczną polemiką). Pisać swoje subiektywne opinie, żeby można było się ze mną zgodzić (lub nie).

Nie twierdzę, że udało mi się stworzyć takie miejsce. Cały czas pracuję nad warsztatem, żeby czytało się mnie łatwiej i żeby wpisy były bardziej ciekawe i pomocne. To wszystko proces, który nie ma końca, ale zdecydowałem się w niego wejść.


Chciałbym Żebyś Nie Popełnił Moich Błędów

Dziś już znam odpowiedzi na pytania, które zadawałem sobie w przeszłości. Wiem, że gdy zadanie się opóźnia nie zawsze winny jest programista.

Bardzo chciałbym, żeby managerowie byli świadomi podczas robienia projektów IT – nie ulegali presji klienta lub szefa. Potrafili powiedzieć NIE. Potrafili wyjaśnić DLACZEGO COŚ SIĘ NIE UDA lub DLACZEGO SIĘ UDA. Słowem klucz jest tu racjonalne podejście. Bez udawania „bycia zajętym”, robiąc bezproduktywne spotkania, z których nic nie wynika. Nie obwiniając o wszystko programistów (bo tak jest łatwiej, bardzo często nie mogą się bronić).  Zamiast tego zrozumieć, że większości problemów jest winne złe zarządzanie przez tworzenie środowiska do popełniania błędów.

Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność. W każdym razie chciałbym, żebyś nie musiał przechodzić przez tonę stresu i zakłopotania – przez to przez co przechodziłem ja.


Jak Jeszcze Mogę Ci Pomóc?

Idąc dalej… Uważam, że dobrym pomysłem jest tworzenie użytecznych rzeczy, które mogą pomóc innym. Aktualnie pracuję nad kursem online o wycenianiu projektów. Podobnie i w tym przypadku zastanowiłem się nad problemami, które sam miałem wyceniając i planując projekty.

Podobnie jak w przypadku bloga. Chciałbym żeby już nikt inny nie zastanawiał się „jak to wycenić?„. Żeby wszystkie elementy projektowe były wycenione (nawet te, o których nie wiesz) – dziś wiem, że to bardzo ważne żeby projekt skończył się na czas. Bo większość opóźnień mierzonych jest właśnie na podstawie wyceny.

FYI: pomnożenie wyceny x2, x3 nie rozwiąże twoich problemów. Sprawi jedynie, że twój projekt opóźni się później – zamiast się nie opóźnić wcale.

FYI2: Kurs ukaże się za kilka tygodni. Niedługo stworzę landing page, jak na razie możesz zobaczyć osobną stronę poświęconą kursowi. Zapisując się na listę oczekujących dostaniesz najkorzystniejszą ofertę.

Klik, klik…


Dla Kogo Piszę?

Dla każdego, kto ma otwarty umysł i jest w stanie kwestionować „utarte prawdy”. Nie wszystkie z nich są rzeczywiście prawdą.

? Tworzę treści dla kierowników projektów, którzy zarządzają projektami IT. Staram się im pomagać w lepszym zarządzaniu zespołem, dokładniejszym wycenianiu projektów i harmonogramowaniu. Chcę żeby kończyli projekty na czas.

? Treści mogą też przydać się programistom, którzy chcieliby zostać team leaderem, kierownikiem projektów lub po prostu nie opóźniać swoich zadań i rozumieć więcej mechanizmów pracy w zespole. Czyli być lepszym programistą. Nie piszę o technologiach, ale na pewno możesz wzbogacić swój warsztat umiejętności miękkich 😉

? Piszę też dla analityków i osób zajmujących się planowaniem projektów od strony wykonania. Staram się dawać wskazówki na temat tego jak pisać „dokumentacje” by była zrozumiała i jednoznaczna. Sam popełniłem dużo błędów pisząc dokumenty analityczne, zdarzało mi się nieumiejętnie wyciągnąć wymagania od klienta lub nie naprowadzić go na to, czego naprawdę potrzebuje. Dlatego piszę o tym, jak robić analizy poprawnie.

? Coś dla siebie znajdą też przedsiębiorcy. Sam prowadzę software house Fresh Apps – więc sam zmagam się z bolączką rekrutacji programistów, harmonogramowania projektów, budżetowania i sprzedaży. Freelancerzy – here we go 🙂


Tworzę bloga dla Ciebie! Napisz do mnie i daj mi znać o czym chciałbyś przeczytać 🙂


Dziękuję, że przeczytałeś ❤️

Pssst... przygotowałem dla Ciebie kilka prezentów - wybierz co Ci się przyda! 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.