Zarządzanie projektami, zespołem i analiza IT

Analiza IT

Analiza i synteza w dokumencie analitycznym

Każda analiza projektowa powinna składać się również z dokładnie wykonanego etapu syntezy. Rozumienie i rozróżnianie pojęć analizy i syntezy jest istotne w tworzeniu lepszych jakościowo dokumentów analitycznych.

Żebyś w pełni zrozumiał treść tego wpisu, niezbędne będzie zapoznanie się z dwoma kluczowymi pojęciami – analizy i syntezy. Potocznie mówiąc analiza jest rozkładaniem problemu na czynniki pierwsze – czyli od ogółu do szczegółu. Procesem odwrotnym do analizy jest synteza – układanie ogólnego obrazu na podstawie szczegółów.

Przyjęło się mówić, że dokument analityczny projektu jest jego analizą. To stwierdzenie jest prawdą tylko w połowie. Analiza przedwykonawcza projektu, której efektem końcowym jest dokument ma na celu diagnozę problemu, który był podstawą do tworzenia projektu oraz definicję jego rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować dany projekt w oparciu o dokument.

Diagnoza problemu, którego rozwiązanie powinno być celem projektu jest właśnie analizą. Problem prawdopodobnie został przedstawiony  analitykowi w sposób ogólny – np w postaci briefu od klienta, zawierającego opis sytuacji, którą chcieliby usprawnić lub działa błędnie. Zadaniem analityka jest rozłożenie problemu na szczegóły – żeby mógł go lepiej zrozumieć. Jest to podstawą do zaprojektowania rozwiązania. W tym momencie kończy się etap analizy (wg definicji), a rozpoczyna synteza. Analityk musi zastanowić się nad detalami problemu w celu dobrania odpowiedniego rozwiązania, które powinien również zaprojektować. Będzie składał wszystkie szczegóły w całość – tworząc finalnie oczekiwaną wizję produktu. Etap ten jest niezbędny żeby uzyskać kompletny dokument analityczny. To jak dokładnie opisana jest synteza (projektowanie systemu) w dokumencie świadczy o jego szczegółowości. Bardzo często wysoki poziom szczegółowości świadczy o jakości dokumentu. Programiści będą zadowoleni gdy podczas implementacji znajdą w dokumencie wszystkie detale graficzne (a przede wszystkim funkcjonalne). Jeśli jakiś szczegół jest pominięty w dokumencie, to skazałeś go na syntezę przez osoby wykonujące, które nie zawsze mają kompetencję by właściwie go zaprojektować.

Rzuć okiem na poniższy obrazek:

Analiza i synteza

Naucz się pisać dokumentację IT

Ebook: Jak napisać Dokumentację IT?

Podsumowanie

Potocznie nazywana „analiza projektu” często bywa również jego syntezą czyli projektowaniem rozwiązania. Rozróżnianie syntezy od analizy jest ważne – pozwoli ci dokładniej i bardziej logicznie tworzyć dokumenty analityczne gdzie będzie podział na opis problemu oraz opis rozwiązania. Czym bardziej dokładniej jest opisany etap syntezy projektu tym uznaje się dokument za bardziej jakościowy.


Dziękuję, że przeczytałeś ❤️

Pssst... przygotowałem dla Ciebie kilka prezentów - wybierz co Ci się przyda! 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.